حادثۀ آتش سوزی ساختمان پلاسکو تهران

سرگذشت عجیب ساختمان پلاسکو و درس هايي كه مي توان از اين حادثه كسب كرد.
ساختمان پلاسکو که صبح پنجشنبه طعمه‌ی حریق شد، پس از چند ساعت آتش‌سوزی اطفاء شد، بعد خبر رسید که آتش دوباره گُر گرفته و سرانجام به همین علت فرو ریخت، سرگذشت عجیبی داشته است.
ساختمان 17 طبقه‌ی پلاسکو را نخستین ساختمان بلندمرتبه و مدرن ایران در تهران می‌دانند که بیش از نیم قرن پیش ساخته شد.
این ساختمان توسط حبیب‌الله القانیان رییس انجمن کلیمیان تهران، مالک کارخانه‌ی پلاسکو - بزرگ‌ترین مجموعه تولیدی پلاستیک ایران - ساخته شد.
ساختمان پلاسکو و ساختمان آلومینیوم، به‌عنوان نخستین برج‌های ایرانی، بخشی از اموال این سرمایه‌دار ایرانی در جهان بودند. در سال‌های 1970 او و برخی دیگر از تجار ایرانی به چین دعوت شدند و روابط تجاری و اقتصادی بین ایران و چین را بنا نهادند.
ساختمان پلاسکو در تمام این سال‌ها، در اختیار تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک و معروف بود که اجناسش گران فروخته می‌شود.
این ساختمان پس از ابتلای یک واحد آن به آتش در صبح پنجشنبه 30 دی 95، اطفای آتش توسط آتش‌نشانان و شیوع دوباره‌ی آن، پس از چند ساعت، کمی مانده به ظهر، کامل فرو ریخت.
متاسفانه حادثه آتش سوزي ساختمان پلاسكوي تهران حكايت از يك واقعيت بسيار بسيار تلخ در جامعه و كشور ما دارد و اميدوار هستم با اين حادثه تلخ و غم انگيز همه ما از يك خواب عميق بيدار شده و علاوه بر نگاه تجملاتي و درآمد زا و سطحي با نگاهي عميق تر به فكر ايجاد ايمني در تمامي حوزه ها از جمله صنعت نفت و گاز ، صنعت ساختمان و ...  باشيم.
در دنياي امروزي و علي الخصوص در جامعه ايراني اين روزها نگاه ها بيشتر به سمت تجملات و درآمد گرويده و از ديگر مسائل از جمله ايمني و كيفيت بسيار دور گرديده است.
بعنوان مالك يك شركت فعال در حوزه پدافند غير عامل كشور كه سالهاست در زمينه پوشش هاي ضد حريق هم در حوزه نفت و گاز و هم در حوزه ساختمان مشغول به فعاليت مي باشم متاسفانه شاهد كم اهميت قرار گرفتن اين صنعت در داخل كشور بوده ام و در اكثريت پروژه هاي نفت ، گاز و پتروشيمي كشور و همچنين پروژه هاي ساختماني شاهد كم لطفي مديران پروژه ها و مسئولين و شركت هاي سازنده (كارفرمايان اصلي و فرعي) در رابطه با بحث ايمني حريق و علي الخصوص فايرپروف (پوشش ضد حريق) بوده ام ، اين گونه افراد و شركت ها از مواد نامناسب و نامرغوب كه داراي كمترين استانداردهاي لازم جهت حفاظت در برابر حريق مي باشند و در عوض قيمت هاي پاييني دارند استفاده كرده و يا آنكه بدليل نداشتن آگاهي از متريال هاي با دانسيته پايين تر و عدم سازگاري با نوع حريق(هيدروكربني يا سلولزي) استفاده مي نمايند، عده اي نيز علي الخصوص در ساختمان سازي فقط جهت گرفتن مجوز آتش نشاني اظهار مي نمايند كه هر پوششي با هر كيفيتي خواستيد اجرا كنيد ولي مجوز را براي ما اخذ كنيد و تا زماني كه اين نوع ديد بر جامعه و صنعت ما حكم فرماست شاهد اينگونه حوادث خواهيم بود و متاسفانه اين قبيل حوادث نيز همانند حوادث پتروشيمي بوعلي و پتروشيمي بندر امام ،فازهاي ٢٠-٢١ پارس جنوبي و... بسيار سريع از يادها ميروند و دوباره به نقطه اول باز خواهيم گشت.
گرچه ساختمان پلاسكوي تهران قدمتي فراتر از پوشش هاي ضد حريق در ايران دارد اما اكنون مي توانيم با كمي دقت و صرف هزينه بسيار ناچيز در مقابل خسارات جاني و خسارات هنگفت مالي با رشد چشمگير پروژه ها و علي الخصوص پروژه هاي ساختماني ، تونل هاي مترو ، تونل هاي حمل و نقل شهري و ... از وقوع چنين حوادث ناگواري جلوگيري نماييم .
ضمنا براي آگاهي و آشنايي از عملكرد و خصوصيات پوشش هاي ضد حريق از تمامي دوستان و هموطنان عزيز دعوت مي كنم جهت بالا بردن سطح معلومات عمومي و آگاهي خود به استانداردها و آيين نامه هاي جهاني و بومي از جمله در صنايع نفت و گاز به API2218 و HSE322-01 شركت ملي نفت و پتروشيمي ايران و در صنعت ساختمان به مبحث سوم مقررات ملي ساختمان و NFPA5000,IBC,UBC و ... مراجعه فرمايند.

شرکت آتش پاد سازه ایرانیان به آتش نشان غیور و شجاع ادای احترام کرده و برای خانواده های شهیدان و درگذشتگان این حادثه ناگوار آرزوی صبر می نماید. به امید روزی که دیگر شاهد اینگونه حوادث تلخ نباشیم.

آتش سوزی پلاسکو

آتش سوزی پلاسکو

آتش سوزی پلاسکو