توضیح : شما می توانید با کلیک برروی تصاویر زیر مشخصات فنی هر یک از محصولات را دانلود نمائید.

 

رنگ های متورم شونده (منبسط شونده)Intumescent Fire Resistive Material (IFRM)

یکی دیگر از متریال های مورد استفاده در ضد حریق نمودن سازه ها رنگ های متورم شونده (Intumescent Paint) می باشند که این نوع از مواد ، خود به 2 دسته رنگ های متورم شونده پایه آبی و رنگ های متورم شونده پایه اپوکسی طبقه بندی می شوند.

در این دسته از محصولات شرکت آتش پاد سازه ایرانیان با اخذ نمایندگی 3 برند معتبر انگلیسی و آمریکایی توانسته است رنگ های منبسط شونده را هم برای پروژه های ساختمانی و هم برای پروژه های صنعتی و تونل ها ، ایستگاه های مترو و صنایع دفاعی و کشتی سازی فراهم آورد ، چرا که رنگ های متورم شونده پایه آبی برای محافظت سازه ها در برابر حریق های سلولزی و رنگ های متورم شونده پایه اپوکسی برای محافظت سازه ها در برابر حریق های هیدروکربنی بکار گرفته می شوند که در ذیل به توضیح هر کدام اشاره می نماییم.

 

 محصولات مورد نیاز صنعت ساختمانی : (سلولزیک)

 

رنگ ضد حریق شرکت Promat-Cafco International ]پایه آبی [(Water Base)

مزیت این نوع از پوشش های محافظ حریق داشتن ضخامت بسیار پایین در عین حال ایجاد محافظت در برابر حریق تا 3 ساعت ، مشخص بودن المان های سازه ، دکوراتیو بودن ، سرعت در اعمال پوشش و سازگاری با محیط های انسانی می باشد و جهت تعمیرات این نوع از محصولات نیز از همان محصول و با استفاده از ماله و کاردک می توان استفاده نمود.

 

رنگ متورم شونده(منبسط شونده) Promat-Cafco WB3 :

    این محصول با بکارگیری پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا تولید شده و با توجه به تولید این محصول بر پایه آب و با توجه به سازگاری این محصول با محیط زیست بسیار مناسب برای استفاده در محیط هایی می باشد که انسان در آن مکان ها زندگی می نماید و همچنین برای معماران و طراحان سازه ها این امکان را فراهم می نماید تا در زمانی که در طراحی بنا نیاز است المان های سازه به صورت آشکار و نمایان باشد با اعمال این رنگ ها بر روی سازه ها با ضخامت بسیار بسیار کم جهت محافظت آنها در برابر حریق حتی به مدت 3 ساعت هم ، تمامی سازه (المان های سازه) کاملاً مشخص و نمایان باشد. مزیت این پوشش محافظ حریق داشتن ضخامت بسیار پایین و ایجاد محافظت در برابر حریق تا 3 ساعت ، مشخص بودن المان های سازه ، دکوراتیو بودن ، سرعت در اعمال پوشش ، سازگاری با محیط های انسانی می باشد.

 

رنگ ضد حریق شرکت Isolatek International  ]پایه آبی [(Water Base)

مزیت این نوع از پوشش های محافظ حریق داشتن ضخامت بسیار پایین در عین حال ایجاد محافظت در برابر حریق تا 3 ساعت ، مشخص بودن المان های سازه ، دکوراتیو بودن ، سرعت در اعمال پوشش و سازگاری با محیط های انسانی می باشد و جهت تعمیرات این نوع از محصولات نیز از همان محصول و با استفاده از ماله و کاردک می توان استفاده نمود.

 

رنگ متورم شونده(منبسط شونده) Isolatek Type WB3,WB4,WB5 :

    این محصولات با بکارگیری پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا تولید شده و با توجه به تولید این محصولات بر پایه آب و با توجه به سازگاری این محصول با محیط زیست بسیار مناسب برای استفاده در محیط هایی می باشد که انسان در آن مکان ها زندگی می نماید و همچنین برای معماران و طراحان سازه ها این امکان را فراهم می نماید تا در زمانی که در طراحی بنا نیاز است المان های سازه به صورت آشکار و نمایان باشد با اعمال این رنگ ها بر روی سازه ها با ضخامت بسیار بسیار کم جهت محافظت آنها در برابر حریق حتی به مدت 3 ساعت هم ، تمامی سازه (المان های سازه) کاملاً مشخص و نمایان باشد. مزیت این پوشش محافظ حریق داشتن ضخامت بسیار پایین و ایجاد محافظت در برابر حریق تا 3 ساعت ، مشخص بودن المان های سازه ، دکوراتیو بودن ، سرعت در اعمال پوشش ، سازگاری با محیط های انسانی می باشد.

 

ایزولاتک WB3

 

ایزولاتک WB4

 

ایزولاتک WB5

 

محصولات مورد نیاز صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی و صنایع دریائی (کشتی سازی) : (هیدروکربنی)

 

 رنگ ضد حریق (متورم شونده) شرکت Albi آمریکا :

 

رنگ ضد حریق (منبسط شونده) Albi Clad 800 :

 

رنگ ضد حریق Albi Clad 800 اولین و تنها پوشش ضد حریق بر پایه رنگ متورم شونده (منبسط شونده) تک جزئی دنیاست که توانسته است استاندارد API2218 که برای آتش سوزی های هیدروکربنی تنظیم گردیده است را با انجام تست UL-1709 که مختص پروژه های نفت و گازی می باشد با موفقیت پشت سر بگذارد.

 
 تمامی رنگ های منبسط شونده که جهت محافظت سازه ها در برابر حریق های هیدروکربنی در صنایع نفت و گاز بکار می روند دو جزئی می باشند ولی این محصولتنها محصول موجود در دنیاست که بصورت تک جزئی ساخته شده است ، که این امر سبب گردیده تا برتری بسیار زیادی نسبت به دیگر رقبای خود در جهان داشته باشد که این مزیت ها عبارتند از:

1- امکان اعمال این رنگ برروی سازه با دستگاه های ایرلس معمولی ، در حالی که رنگ های ضد حریق دیگر می بایست از ایرلس های 2 قلو که پیش گرمکن دار هستند استفاده نمایند که سبب می شود که رنگ های دو جزئی بطور مطلوب با یکدیگر مخلوط نگردند که در طول زمان باعث جدا شدن رنگ از روی سطح می شود.

2-  بدلیل اینکه این رنگ تک جزئی ست نیازی به اعمال سریع آن برروی سازه وجود ندارد و این امر سبب می گردد تا نقاش زمان لازم جهت اعمال این رنگ برروی سطح را داشته باشد ، در نتیجه سطح تمیزتری نسبت به دیگر رنگ ها ایجاد می گردد. 

 

:Sherwin Williams Leigh's Paints

 

رنگ ضد حریق فایرتکس ام 90  (Firetex M90) :

 

رنگ ضد حریق فایرتکس ام 90 یک رنگ 2 جزئی اپوکسی می باشد که بر اساس تکنولوژی تولید آن می تواند در برابر آتش سوزی های هیدروکربنی و سناریوهای احتمالی حریق های هیدروکربنی از قبیل Pool Fire ، Jet Fire ، Blast Over Pressure و ... مقاومت داشته باشد و در این رابطه دارای تمامی تائیدیه های UL (UL1709) ، BS (BS 476) ، DNV و ...می باشد.

این رنگ یک رنگ متورم شونده می باشد که با در نظر گرفتن شرایط بسیار سخت و نامساعد آب و هوائی ، محیط های اسیدی و ... در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، صنایع دفاعی و صنایع کشتی سازی جهت محافظت سازه های فلزی و تجهیزات در برابر حریق طراحی و تولید گردیده است.

در ایران نیز اکثریت سکوهای پارس جنوبی ، سکوهای نفتی و گازی بدلیل کیفیت و تحمل شرایط سخت دریائی با این رنگ ضد حریق در برابر حریق های هیدروکربنی مقاوم گردیده اند.

لازم به توضیح است که اجرای این نوع رنگ بسیار سخت بوده و حتما می بایست با دستگاه های ایرلس 2 جزئی که دارای هیتر هستند قبل از اختلاط ، حتما گرم گردند.

 

 

 

             FM Approved (فایرپروف)                             سازمان تحقیقات مسکن و شهرسازی     شرکت نفت و گاز پارس (ضد حریق)   سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی (پوشش ضد حریق)       ایزو 2015-9001 (پوشش مقاوم حریق)